Casino Club Lounge Photo_web

BALLY’S

Wild Wild West

Thursday: Boy Band Review, 9 p.m., DJ Freezie Scott, 8:30 p.m.; Friday: Boy Band Review, 9 p.m, DJ Freezie, 8:30 p.m.; Saturday: Go Go Gadjet, 10 p.m., DJ Patrice McBride, 9 p.m.; Sunday: Stellar Mojo, 10 p.m., DJ Aiden Scott, 9 p.m.; Th, F, Sa, Su

The Deck at Boardwalk Saloon

Friday: Bobby Lynch Duo, 3 p.m.; Saturday: Josh Liberio, 3 p.m.; Sunday; Modern Luxe, 3 p.m.; F, Sa, Su

Bally’s Beach Bar

Thursday: DJ Vito G, 1 p.m., Drop Dead Sexy, 2 p.m., DJ Rashaun, 2 p.m., 3AM Tokyo, 8 p.m.; Friday: DJ Eric Vanderslice, 1 p.m., Evolution X, 2 p.m., Laura Lea & Tripp Fabulous, 8 p.m., DJ Image, 9 p.m.; Saturday: DJ N9ne, 1 p.m., My Hero Zero, 2 p.m., DJ Banner, 6 p.m., DJ Patrice McBride, 10 p.m.; Sunday: DJ Aiden Scott, 1 p.m., Lost in Paris, 2 p.m., Industry Night with Special Guest DJ’s; Monday: DJ Joey Dino, 1 p.m., JSOUL, 2 p.m., DJ Redline, 8 p.m.; Tuesday: DJ April, 1 p.m., Big House Band, 2 p.m., DJ ADUB, 8 p.m., Lima Bean Riot, 8 p.m.; Wednesday: DJ Philly Will, 1 p.m., The Event Horizon, 2 p.m., DJ Fly, 8 p.m., Stealing Savanah, 8 p.m.; Th, F, Sa, Su, M, T, W

Harry’s Oyster Bar

Thursday: Shaun LaBoy, 6 p.m.; Friday: Radio Neon, 2 p.m., Lefty Lucy, 6:30 p.m.; Saturday; Adam Holcombe, 1 p.m., Indelible Groobe, 7 p.m.; Sunday: Robin Gazzara, 1 p.m., Tidal Wave, 6:30 p.m.; Monday: live music; Tuesday: live music; Wednesday: live music; Th, F, Sa, Su, M, T, W

BORGATA

Gypsy Bar

Thursday: Lost in Paris, 10 p.m.; Friday: John McNutt, 7 p.m, The Benderz, 11 p.m.; Saturday: Stealing Savanah, 7 p.m., Kristen & The Noise, 11 p.m.; Sunday: The Benjamins, 8:30 p.m.; Wednesday: Kicking Sunrise, 9 p.m. Th, F, Sa, Su, W

Premier

Thursday: jowell & Randy, 11 p.m.; Friday: Flo Rida and Special Guest, 11 p.m.; Saturday: Halsey, 10 p.m.; Sunday: Special Guest, 11 p.m.; Monday: Jessica Who, 11 p.m.; Th, F, Sa, Su, M

Beer Garden

Thursday: Piano Fight Club, 6 p.m.; Friday; DJ Ernesto, 2 p.m., The Verdict, 6:30 p.m.; Saturday: DJ Ernesto, 1 p.m., M-80, 6:30 p.m.; Sunday: Brian & The Coconutz, 2 p.m.; Th, F, Sa, Su

CAESARS

2100

Friday: DJ Redline, 9 p.m.; Saturday: DJ Redline, 9 p.m.; Sunday: DJ Rashaun, 9 p.m.; Th, Sa, Su

GOLDEN NUGGET

Haven Nightclub

Thursday: DJ Beatbreaker; Friday: Ralphie Mercado; Saturday; 4B; Th, F, Sa

The Deck

Thursday: Fake Fest with B Street Band, 8 p.m.; Friday: Fake Fest with Completely Unchained, 7 p.m., and Wanted DOA, 8:20 p.m.; Saturday: Fake Fest with Beginnings, 1:30 p.m., Best of the Eagles, 3:10 p.m., Tuesday’s Gone, 4:50 p.m.; Sunday: Fake Fest with NY Finest, 1 p.m., Free Fallin’, 2:50 p.m., Kashmir, 4:40 p.m.;, The Exceptions, 2 p.m., Dane Anthony, 7:30 p.m.; Monday: SensaMotion, 7:30 p.m.; Tuesday: Michael James, 6 p.m.; Wednesday: Billie Creek Junction, 7:30 p.m.; Th, F, Sa, Su, M, T, W

Rush Lounge

Thursday: Steve Moore & MIA, 8 p.m.; Friday: Mutt & Bailey, 6 p.m., Radio Neon, 10 p.m.; Saturday: Bobby & Kit, 6 p.m., All Souled Out, 10 p.m.; Sunday: Laura Lea, 8 p.m.; Monday: Patty Blee, 8 p.m.; Tuesday: Patty & Bugzy, 8 p.m.; Wednesday: Lisa Bouchelle, 8 p.m.; Th, F, Sa, Su, M, T, W

HARRAH’S RESORT

Eden Lounge

Thursday: live music, 8 p.m.; Friday: Funkdaddy, 9:15 p.m., DJ Eric Vanderslice, 10 p.m.; Saturday: Funkdaddy, 9:15 p.m., DJ Eric Vanderslice, 10 p.m. Sunday: The FM Band, 9:15 p.m., DJ Philly Will, 10 p.m.; Monday: Lifespeed Duo, 8 p.m.; Tuesday: JSoul, 8 p.m.; Wednesday: DJ Redline; TH, F, Sa, Su, M, T, W

Martorano’s

Friday: Chris Devine, 9 p.m.; Saturday: Jason E, 9 p.m.; F, Sa

The Pool After Dark

Thursday: DJ Illegal & MC HD, Chris Roberts; Friday: J Holiday, DJ Camilo, DJ Estylez, Brandon Alex; Saturday: DJ Dnial, noon, Brody Jenner & Devin Lucien, DJ Eddie Edge, DJ C-Well; Sunday: Element K, 8 p.m., Brody Jenner, DJ Eddie Edge, DJ C-Well, 10 p.m.; Wednesday: Jaet & Uro, Josh Stylez; Th, F, Sa, Su, W

X-Bar

Friday: Dnial, 10 p.m., Mike Lowry, 1:30 a.m.; Saturday: Dnial, 10 p.m., Mike Lowry, 1:30 a.m.; Sunday: Andrew K, 10 p.m, Jason E, 1:30 a.m.; F, Sa, Su

RESORTS

Bar One

Friday: live entertainment; Saturday; live entertainment; F, Sa

Five O’Clock Somewhere Bar

Thursday: trivia, 6-9 p.m.; Th

Gallagher’s Burger Bar

Thursday: happy hour, noon to 7 p.m.; Friday: happy hour, noon to 7 p.m.; Sunday: happy hour, noon to 7 p.m.; Monday: happy hour, noon to 7 p.m.; Tuesday: happy hour, noon to 7 p.m.; Wednesday: happy hour, noon to 7 p.m.; Th, F, Su, M, T, W

Landshark Bar & Grill

Thursday: Five Times Famous, 6 p.m.; Friday: Amy Faden, 7 p.m.; Saturday: Springbrook, 7 p.m.; Sunday: Beth Tinnon, 5 p.m.; Monday: Ken Shiles & CiBon, 6 p.m.; Tuesday: Atley Moon, 6 p.m.; Wednesday: Five Times Famous, 6 p.m.; Th, F, Sa, Su, M, T, W

Margaritaville

Thursday: 5 Times Famous; Friday: Rocket & The Wild Thing; Saturday: Trinidelphia; Sunday: Beth Tinnon; Monday: Zodiak Jack; Tuesday: Frost; Wednesday: 5 Times Famous; Th, F, Sa, Su, M, T, W

TROPICANA

10 North

Thursday: Darin MacDonald, 6 p.m.; Th

Bar Olon

Friday: live music, 8 p.m.; Saturday: live music; F, Sa

Kiss Kiss Nightclub

Thursday: DJ Ferrari; Friday: DJ Ernesto; Saturday: DJ Mike Lowry; Th, F, Sa

Okatshe

Friday; DJ, 9 p.m.; Saturday: DJ, 9 p.m.; Sunday; DJ, 9 p.m.; F, Sa, Su

Boogie Nights

Thursday: 90s Night; Saturday: Primal Men Male Revue 1 Year Anniversary Party, 7:30 p.m, Miss Boogie Nights Foxy Lady Contest; Th, F

Cuba Libre

Friday: La Mega Fridays!; Saturday: Bailamos Sabados; F, Sa

Planet Rose

Daily Karaoke, 8 p.m. Th, F, Sa, Su, M, Tu, W

Anthem

Thursday: Social Thursdays with DJ; Saturday: Diva Royale Show, 8 p.m.; Sunday: Sunday Funday with DJ; Wednesday: Club Comedy, 8 p.m.; Th, Sa, Su, W

Tango’s

Thursday: The Loop, 9 p.m.; Friday: Evolution X, 7 p.m., DJ Ralph, 11 p.m.; Saturday: Ann Michal, 3 p.m., Big City, 7 p.m., DJ Ralph, 11 p.m.; Sunday: The Loop, 9 p.m.; Monday: Stealing Savanah Duo, 9 p.m.; Tuesday: Jumper Trio, 9 p.m.; Wednesday: Mark Diomede & The Juggling Suns Project; Th, F, Sa, Su, M, T, W

Firewaters Saloon

Friday: line dance lessons, live music, 10 p.m.; Saturday: live music; F, Sa

Hard Rock Hotel & Casino

Lobby Bar

Thursday: Almost Smashed, 5 p.m., Off the Wall, 8:30 p.m.; Friday: Nashville Radio, 3 p.m., Off the Wall, 7 p.m., Johnny O, 11 p.m.; Saturday: Nashville, 3 p.m., Off the Wall, 7 p.m., Johnny O, 11 p.m.; Sunday: Nick Fradiani, 3 p.m., Off the Wall, 7 p.m., Johnny O, 11 p.m.; Monday: Screaming Broccoli, 5 p.m., Nick Fradiani, 8:30 p.m.; Tuesday: Nick Fradiani, 8:30 p.m.; Wednesday: Nick Fradiani, 3 p.m., Michael Grimm, 7 p.m., Sonic 5, 11 p.m.; Th, F, Sa, Su, M, T, W

Council Oak Lounge

Thursday: Matt Giraud, 6 p.m., DJ Jason Weiss, 9:3 p.m.; Friday: Matt Giraud, 6 p.m., DJ Jason Weiss, 9:30 p.m.; Saturday: Matt Giraud, 6 p.m., DJ Jason Weiss, 9:30 p.m.; Wednesday: Arsoniste, 6 p.m.; Th, F, Sa, W

Hard Rock Café Boardwalk Stage

Thursday: Song Blast, 1 p.m., Jerry Blavat, 4 p.m.; Saturday: Song Blast, 1 p.m., Shine, 4:30 p.m.; Sunday: Lima Bean Riot, 4:30 p.m.; Monday: Anthony Gomes, 9 p.m.; Tuesday: Jerry Blavat, 4 p.m.; Th, Sa, Su, M, T

Hard Rock Café

Thursday: Jermaine Paul, 10 p.m.; Friday: Jermaine Paul, 10 p.m.; Saturday: Jermaine Paul, 10 p.m.; Sunday: Alex Minasian & Ron Blake, 11 a.m., Arlene’s Karaoke, 9 p.m.; Th, F, Sa, Su

Beach Bar

Friday; Cheezy & The Crackers, 1 p.m., DJ Freezie, 8 p.m.; Sunday: Cheezy & The Crackers, 1 p.m.; F, Su

Daer Nightclub

Friday: Nelly 10 p.m.; Saturday: Jay Hardway, 10 p.m.; Sunday: Double Daer with DJ Esco; F, Sa, Su

OCEAN RESORT CASINO

HQ2 Nightclub

Saturday: DJ Diesel (Shaquille O’Neal), Hook N Sling, 11 a.m.; Sunday: Krewella, 11 a.m.; Sa, Su

Ivan Kane’s Royal Jelly Burlesque Nightclub

Ivan Kane’s Royal Jelly Burlesque Nightclub 609-225-4458 Thursday: DJ; Friday: DJ; Saturday: DJ; Sunday; DJ: Th, F, Sa, Su

ABSECON

The Black Cat Bar & Grill 1 North Shore Road, 609-641-2323 Thursday: Open Mic with the Rollers; Saturday: live music; Wednesday: Karaoke with Mike Maggio, 8 p.m.; Th, Sa, W

Fred & Ethel’s Lantern Light Restaurant & Tavern 1 N. New York Road, Smithville 609-652-0544 Friday: live music; Saturday: live music; F, Sa

Hi-Point Pub 5 North Shore Road, 609-641-3172 Thursday: Quizzo; Tuesday: Karaoke with Troy David; Th, T

ATLANTIC CITY

Kelsey’s 1545 Pacific Ave., 609-344-2200 Friday: Best Kept Soul; Saturday; Tia McNeil; Sunday: Live Jazz with Tony Day & Friends, 6:30 p.m.; Wednesday: Wine Down Wednesdays with Showtyme; F, Sa, Su, W

Rainbow Room 55 S. Bellevue Ave., 609-317-4593 Thursday: Thirsty Thursday, 9 p.m.; Friday: Jukebox Happy Hour Fridays, 4 p.m.; Saturday: Drag Show hosted by Jenna Tall: Sunday: Male Review; Monday; Seng’s Slay Mondays; Tuesday: Acoustic Tuesdays hosted by Genie S. Garden; Th, F, Sa, Su, M, T

The Claridge The Boardwalk & Park Place, 844-224-7386 Friday: Tony Day Feasturing Across Globe Music Group; F

Sixty Flagship Resort, 60 North Maine Ave., 609-347-3524 Friday: Camille Peruto; Saturday: Alexandra March; F, Sa

Formica Bros. Bakery, 2310 Arctic Ave., 609-344-2732 Thursday: Lew London, Ray Malach and Bob Mower, 7 to 9 p.m.; Th

Wonder Bar 3701 Sunset Ave., 609-344-8888 Saturday: Soul Patch Philly; Sa

The Tun Tavern 2 Convention Blvx., 609-347-7800 Thursday: Open Mic Night; Saturday: Live Music; Sunday: Games on the Patio; Monday: Brews & Board Games; Tuesday: Quizzo; TH, Sa, Su, M, T

Bourbon Room 801 Boardwalk, 609-225-5766 Thursday: Dead Reckoning; Saturday: Vegan Fest; Sunday: Morgan Strebler; Wednesday: Morgan Strebler; Th, Sa, Su, W

Proud Mary’s 3209 Fairmount Ave., 609-348-3322 Saturday: NorStep Presents: Saturday the 14th, The Next Day with Will Tee, Tarrington, The Skins 42, The Voodoo Love Children, Land of Panda, Donde Estamos, Old Friends, Lurk and Stow Davies, 6:30 p.m.; Sa

Little Water Distillery 807 Baltic Ave., Unit B, 609-344-7867 Thursday: Cigar Night, 6 p.m.; Th

BRIGANTINE

St. George’s Pub 4282 Harbor Beach Boulevard, 609-266-1001 Saturday: Karaoke with Mike Maggio; Wednesday: Quizzo; Sa, W

The Cove 3700 Brigantine Blvd., 609-264-5740 Friday; live music; Saturday: live music; Wednesday; Kontenders Poker; F, Sa, W

The Cellar 32 3119 Revere Blvd., 609-264-9463 Friday: Billy McMenamin; Saturday: live music; F, Sa

Laguna 1400 Ocean Ave, 609-266-7731 Thursday: Cheezy & The Crackers; Friday: Triple Rail Turn, E Street Shuffle; Saturday: Grooveheart, John Eddie, Sir Rod Tribute; Sunday: Incognito, Dan Durke Band; Monday; Open Mic; Tuesday: originaire; Wednesday: Grooveheart; Th, F, Sa, Su, M, T, W

EGG HARBOR CITY

Leatherhead Pub 105 Philadelphia Ave., 609-965-BEER Thursday: Open Mic; Friday: live music; Saturday; live music; Th, F, Sa

Crossroads Bar & Grill 151 Philadelphia Ave., 609-445-5211 Tuesday: Cowboy Kevin Karaoke; T

Renault Winery Resort & Golf 72 N. Bremen Ave., 609-965-2111 Saturday: Renault by the Lake; Sa

EGG HARBOR TOWNSHIP

LB One 6605 Black Horse Pike, (609) 645-7655 Thursday: Nick Nicholas, 6 p.m.; Friday: Bob Mower and Nick Nicholas; Saturday: Bob Mower and Lew London; Wednesday: Andy Berlin; Th, F, Sa, W

A Touch of Italy 6629 Black Horse Pike, 609-646-1855 Thursday: Patty Blee; Friday; Roger Gardella; Saturday: Cabo; Tuesday: Doug Jennings; Wednesday: Lew London & Bob Mower; Th, F, Sa, T, W

Christi’s Bar & Grill 6415 Delilah Rd., 609-383-2700 Saturday; Karaoke; Sa

McCullough’s Pub 3016 Ocean Heights Ave, 609-926-3900 Saturday: No Clue: Monday; Kontender Poker; Tuesday; Trivia with Ray Conover; Sa, M, T

Chickie’s & Pete’s 6055 Black Horse Pike, 609-272-1930 Saturday: Christmas in July with music from Malcolm Tent, Movies like Juno, Nerd Surge, Surrender the Night, Riley McEvoy, VVOVVEE, End November and Latrine-Age Dream, 5 p.m.; Sa

GALLOWAY TOWNSHIP

Pitney Pub 200 S. Pitney Rd., 609-241-8906 Friday; live entertainment; Wednesday: DJ DC & DJ SEV; F, W

JD’s Pub and Grille 45 S. New York Rd., 609-404-9000 Friday: live music; Wednesday: Quiz Show Trivia, 8 p.m.; F, W

Ram’s Head Inn 9 W. White Horse Pike, 609-652-1700 Friday; The Bonnie Bennett Duo; Saturday; Beth Tinnon, 5:30 to 9:30 p.m.; Wednesday: Beth Tinnon, 5:30 to 9:30 p.m.; F, Sa, W

The Smithville Inn 1 N. New York Rd., Smithville, 609-652-7777 Friday: Lenny Mitchell, 6:30 p.m.; Saturday: Lenny Mitchell, 6:30 p.m.; Sunday: Lenny Mitchell; Wednesday: Jazz Night, 7 p.m; F, Sa, Su, W

Mott’s Creek Inn 200 N. Motts Creek Rd., 609-652-1555 Thursday: Quizzo, 7 p.m.; Friday: live music, 6 p.m.; Saturday: live music, 6 p.m.; Th, F, Sa

HAMMONTON

DiDonato’s the Alley Bar & Grille 1151 White Horse Pike, 609-561-3040 Friday: DJ Larry; Tuesday: Quizzo, 7:30 p.m.; F, T

El Mariachi Loco 101 Bellevue Ave, 609-270-7224 Friday: Live Music; Saturday: karaoke; Sunday: Live Music F, Sa, Su

White Horse Winery 106 Hall St., 609-270-1411 Friday: SOF; Saturday; Dynasty Marie; Sunday: The Grouser Girls; F, Sa, Su

LONGPORT/MARGATE

Johnny’s Café 9407 Ave., 609-822-1789: Friday: Friday Dance Night Party with The Legend DJ Bob Pantano; Saturday: DJ Johnny Looch; Wednesday: Benny Marsella; F, Sa, W

Ventura’s Greenhouse 106 S. Benson Ave, #106, 609-822-0140 Sunday: Sunday Funday; Su

Memories Margate 9518 Amherst Ave., 609-823-2196 Friday: Jerry Blavat; Saturday; Jerry Blavat; F, Sa

Maynard’s Café 9306 Amherst Ave., 609-822-8423 Friday: live music; Saturday: live music; Sunday: live music; F, Sa, Su

Sofia Restaurant 9314 Amherst Ave., 609-822-9111 Thursday: live music; Friday: live music; Saturday: live music; Th, F, Sa

Steve and Cookie’s By the Bay 9700 Amherst Ave., 609-823-1163 Thursday: light jazz; Friday: light jazz; Saturday: Joe Mancini; Sunday: Chris Sooy; Tuesday: Lew London and Chris Sooy; Wednesday: Joe Mancini and Friends; Th, F, Sa, Su, T, W

Tomatoes 9300 Amherst Ave., 609-822-7535 Friday: DJ Luap; Saturday; DJ Sparkles; Sunday: DJ Sparkles; Monday: Budesa Bros.; F, Sa, Su, M

MAYS LANDING

Applebee’s Restaurant 700 Consumer Square, 609-383-9290 Tuesday: Nancy Malcun, 9 p.m.; Wednesday: Quizzo, 9 p.m.; T, W

Brick House Pub & Grille 4450 Black Horse Pike, 609-837-2763 Friday: Tanjynt; Saturday: live music; Sunday: Kontender Poker; Wednesday: Karaoke with DJ Michael James, 8 p.m.; F, Sa, Su, W

Paragon Bar & Grille 5698 Somers Point Mays Landing Rd., 609-625-1926 Friday: DJ; Saturday: DJ, 10 p.m.; F, Sa

Watering Hole 6494 Weymouth Rd., 609-625-9300 Saturday: A Tribute Benefit for Gordon Carmen; Sa

SOMERS POINT

The Anchorage Tavern 823 Bay Ave., 609-926-1776 Friday: DJ; Saturday: DJ; F, Sa

Applebee’s Restaurant 51 Bethel Rd., 609-653-2270 Friday: Bar Bingo, 8:30 p.m.; Wednesday: Quizzo, 9 p.m; F, W

Clancy’s By the Bay 101 East Maryland Ave., 609-927-6969 Thursday; One Hot Mess Duo; Friday: DJ,; SaturdayDirty Dozen Dance Band, 8 p.m.; Sunday: Sunday Funday with The Offenders; Tuesday: Karaoke; Wednesday: Quizzo; F, Sa, Su, T, W

Caroline’s By the Bay 450 Bay Avenue 609-927-9007 Thursday: Karaoke with DJ Eric, 8 p.m.; Friday: live music; Saturday: live music; Wednesday: Open Mic hosted by Tribe; Th, F, Sa, W

Tavern on the Bay 800 Bay Ave., 609-926-3500 Friday; live music; Saturday; live music; F, Sa

The Crab Trap 2 Broadway, 609-927-7377 Friday: live music; Saturday: live music; Wednesday: live music; F, Sa, W

Gregory’s Restaurant 900 Shore Rd., 609-927-6665 Saturday: DJ; Wednesday: Trivia Night; Sa, W

The Doc’s Place 646 Bay Ave., 609-926-0404 Friday; Dan Marro; Saturday: Dan Marro; F, Sa

VENTNOR

Ventnor Coffee 108 N. Dorset Ave., 609-992-3046 Friday; Acoustic and Coffee with Bosom Band, 8p.m.; Saturday: Open Mic Night; F, Sa

Enlightened Café 6414 Ventnor Ave., 609-594-5283 Friday: Open Mic Night; Saturday: Eric G; Sunday: Jeff Schwachter, 11:30 a.m.; F, Sa, Su

Sign up to receive top entertainment headlines delivered to your inbox every Thursday.